Kultur i skolan

i

Kultur i skolan är en verksamhet där teater-, bild- och musikpedagoger från Kulturskolan möter skolklasser i årskurs 3 och 5 i olika teman.

Vi samarbetar ofta med Norrköpings stadsmuseum, Konstmuseet, Löfstad slott, Stadsbiblioteket och Cnema.


Kultur i skolan

I Kultur i skolan erbjuder Kulturskolan i samarbete med Norrköpings övriga kulturinstitutioner ett spännande utbud av teman för åk 3 och åk 5 .

Under en eller två dagar träffar vi klassen och arbetar med det valda temat genom drama, teater, bild, musik och film. Vår målsättning är att ge eleverna en upplevelse som involverar alla sinnen och inspirera till ett lustfyllt lärande genom kreativitet och fantasi.

Vi arbetar med en mängd pedagogiska metoder och beroende på tema kan upplägget se olika ut. I sagotemat utgår vi från en berättelse som vi bearbetar med olika estetiska uttryck, medan vi i rollspelen går helt in i rollerna under en hel förmiddag tillsammans med eleverna. Dramatiserade visningar och workshops är ytterligare exempel. I några teman besöker vi klassen på respektive skola medan andra teman innebär att klassen kommer till oss.

Kultur i skolan är kostnadsfritt, materialkostnad tillkommer och varierar beroende på tema.

 


Har ni frågor?

Hör av er om ni undrar över något! Det går bra att ringa eller mejla till oss i Kulturskolans Kulturlag.

Mail: kulturlaget@norrkoping.se
Telefon: 011-15 26 27 eller 076-798 59 34

Kulturlaget arbetar med olika pedagogiska metoder för estetiska lärprocesser / upplevelsebaserat lärande såsom rollspel och lajv och gör även klassrumsbesök med vissa teman.

Målsättningen är att ge eleverna en känslomässig upplevelse som involverar alla sinnen, kreativitet och fantasi och därigenom skapa ett lustfyllt lärande.

Pedagogerna har en bred bas av kunskap inom teater, improvisation, drama, bild, musik och lajv/rollspel.



Kulturlaget 

John Johansson
Teaterpedagog

Kulturlaget, Hemsida & Design

johntomconrad.johansson@norrkoping.se

Viktoria Ahlin
Musikpedagog & Drama

Kulturlaget, Stage Skandia

viktoria.ahlin@norrkoping.se

Annika Svensson
Teaterpedagog

Kulturlaget, Go on Stage

annika1.svensson@norrkoping.se

Susanne Pehrsson
Musikpedagog

Kulturlaget, Rytmik

susanne.pehrsson@norrkoping.se

Lisa Österlund
Musikpedagog

Kulturlaget, El Sistema, Rytmik

lisa.osterlund@norrkoping.se

Kristina Pauser
Bildpedagog

Kulturlaget, Bild

kristina.pauser@norrkoping.se

Anita Ekermann
Dramapedagog

Kulturlaget, Teater och Drama

anita.ekermann@norrkoping.se

Arvid Westberg
Dramapedagog

Kulturlaget

arvid.westberg@norrkoping.se