Tvåornas kör-konsert i Hörsalen

Igår kväll var det äntligen dags för konsert med Tvåronas kör i Hörsalen, och vilken fantastik kväll det blev!

Otroligt engagemang av både elever, lärare och musiker. Medverkande skolor denna termin var Smedbyskolan, Vilbergsskolan, Skattkammaröns skola, Villastadsskolan och Tamburinens skola.

Tvåornas kör är en verksamhet på Kulturskolan i Norrköping. Elever i årskurs 2 får besök av Kulturskolans körlärare som lär ut tio sånger, och i slutet av terminen ordnas en konsert med alla medverkande klasser. Tvåornas körs konsert genomförs med stöd av Swedbank genom Sparbanksstiftelsen Alfa.

I slutet av terminen ordnas en konsert där klasserna som medverkat samlas i en stor kör och sjunger, ackompanjerade av Kulturskolans lärarorkester. De lärare på respektive skola som deltagit i projektet finns med på plats med sin klass. Elevernas familjer bjuds in till konserten.

Här kan du läsa mer om Tvåornas kör