Lediga platser på brass

Alternativ text.

Vill du lära dig att spela ett brassinstrument?

De brassinstrument som du kan lära dig på Kulturskolan är trumpet, trombon, baryton, tuba, valthorn och kornett. Just nu finns det lediga platser på brassinstrument. Du som gör en anmälanlänk till annan webbplats blir kontaktad av någon av våra lärare för mer information och bokning av lektionstid.

En rolig del med att spela blåsinstrument är att delta i ensemble och orkester, därför får du vara beredd på två speltillfällen per vecka: en instrumentlektion samt repetition med din ensemble eller orkester.

Alla brassinstrument finns att hyra på Kulturskolan. Om du är nyfiken på instrumenten men osäker på vilket som passar dig bäst behöver du inte bestämma det vid anmälan. Du och din lärare kan tillsammans komma fram till vilket instrument som passar just dig. Vid anmälan kan du då välja ett av brassinstrumenten i anmälningslistan och skriva som kommentar ”osäker på instrumentval”.